عضویت در سایت
نام محصولقیمت محصولتنظیمات
رایگان
0 دانلود
light box
امتیاز 5.00مقاله طراحی انبارهاي داده با استفاده از ابرداده ها">

مقاله طراحی انبارهاي داده با استفاده از ابرداده ها

امروزه سازمان­ها تک­تک جزئیات و تاریخ معامله خود را به اميد دستيابي به بینشي از ارزش کسب و کار خود، ثبت و پيگيري می­کنند. با توجه به میلیون­ها معامله­ي موجود در این سیستم­ها، سازمان­ها انفجار داده­ها را تجربه مي­كنند. تلاش­های اولیه برای استفاده از پايگاه داده­ي معاملات رو به رشد ( كه در حال حاضر آن را با نام سیستم پردازش­كننده­ي معاملات بصورت آنلاين[۱] یا OLTP می­شناسیم) برای پشتیبانی از تصمیم­گیری برای بسیاری از سازمان­ها اشتباهي فراموش نشدني بوده است.

توجهات اخیر به استخراج داده­ها و پردازش تحليلي آنلاين مجموعه­ي داده­های استخراج­شده، منجر به توليد نظريه­اي جديد در مورد سیستم اطلاعاتی شده كه سیستم انبار داده ناميده شده است [۱۷]. به نظر می رسد انبارهاي داده در حال حاضر پشتیبانی بيشتري از پایگاه داده­ي پيشرو برای حمایت از تصمیم را ارائه می­دهد. چندین تعريف متفاوت براي توصیف انبار داده ارائه شده است [۱۷][۱۴][۹][۸][۳].

مک فادن[۲] و واتسون[۳] [۱۴] انبار داده­اي را به عنوان مجموعه­اي یکپارچه، که براي پشتیبانی فعالیت­های افزايش تصمیم­گیری، جايي كه هر قسمت داده به لحظه­اي خاص مربوط بود، طراحی کردند. داده­ها در انبار در زمان واقعی به روز نیست، اما به صورت دوره­ای تجدید می­شوند. مدیران معاملاتي كه از انبار داده­ها برای تجزیه و تحلیل معاملاتشان استفاده مي­كنند، فقط براي اهداف پرسش­نامه به داده­ها دسترسي دارند.

از آنجايي كه انبار پایگاه داده به صورت فیزیکی جدا از پایگاه داده­های عملیاتی و مجموعه­ای از خلاصه و جزئیات است، فضای سریع­تري را براي پاسخ موقت به تصمیم گیرندگان در باره­ي اطلاعات تك كاره­ي مورد نیاز ارائه می­دهد.

مدلسازی یک انبار داده یکی از حساس ترین مولفه ها در فرایند طراحی انبار است [۳۱]. این فرایند باید شامل  مدلسازي منطقی داده، مدلسازی فیزیکی داده، و مدیریت ابرداده باشد. اگرچه ممکن است شباهت­هايي بین مدلسازی پایگاه داده و مدلسازی انبار داده وجود داشته باشد، ولي تفاوت­هاي آشكاري نيز دارند. مدل انبار داده باید بازیابی سريع اطلاعات و فرمولاسیون پرسشي تک کاره­ را برآورد کند. طرح ستاره و طرح­های بعدی معمولا در اینجا استفاده شده­اند.

علاوه بر مدل داده­ی منطقی، طراحی انبار باید به صورت فراپايگاه­داده باقي مانده و شامل اطلاعاتی براي کمک به اداره­ي انبار باشد. ابرداده نه تنها قادر به طراحی انبارداده­ها است بلكه مي­تواند از ارتباط کاربر با انبار پشتیبانی کند [۱۳]. ابزار طراحی كه از ابرداده برای ساخت طرح­های انبار استفاده كرده­اند، تکاملي طبیعی در روند طراحی انبار دارند.

در این مقاله، بنیادهای مفهومی و جزئیات اجرايی چنین ابزاري را ارائه می­دهيم. این ابزار، استفاده از ابرداده برای مجموعه­ای از پایگاه داده­های رابطه­ای امكان پذير ساخته و مجموعه­ای از پرسش­های SQL را كه داده­ي مورد نیاز از منابع داده را تعريف كرده، در جدول انبار ثبت مي­كند.

طراحی انبارهاي داده با استفاده از ابرداده ها

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه
مقاله ارزیابی کارایی فنی به وسیله دروندادها و بروندادهای چندگانه
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله بخش پذیری اعتبار به شیوۀ کمیت در مقابل قیمت
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله CloRExPa: انعطاف پذیری ابر از طریق تجزیه و تحلیل مسیر اجرا
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله بررسی رسانه های اجتماعی و تکامل ارتباط سازمانی
5990 بازدید

جزئیات بیـشتر
مقاله بازبینی پیشرفته های اخیر در تحقیقات OR/ MSدر مدیریت عملیات مخرب
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله انتقال موتور نرم افزار تحت وب موبایل به پلت فرم اندروید
1 دانلود

دانـلود رایـگان
برو بالا