عضویت در سایت
نام محصولقیمت محصولتنظیمات
رایگان
0 دانلود
light box
امتیاز 5.00مقاله سیستم خبره برای مقایسه ی بهره وری کمپانی های شبکه ی الکتریکی">

مقاله سیستم خبره برای مقایسه ی بهره وری کمپانی های شبکه ی الکتریکی

یکی از پارامترهای اصلی عملکرد کمپانی های شبکه ی الکتریکی، تلفات توان الکتریکی می باشد. اما مقایسه ی ساده ی شبکه ها توسط این پارامتر همیشه درست نمی باشد زیرا اجازه نمی دهد که به شماری از فاکتورهای عینی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم بر تلفات توان الکتریکی در هر شبکه ی خاص تأثیر می گذارند، توجه کنیم.

در ضمن، مسئله ی مقایسه ی کمپانی ها (یا شاخه های مختلف یک کمپانی) با توجه به معیار بهره وری، واقعی و قابل توجه می باشد. نتایج چنین مقایسه ای می تواند هم برای فعالیت کنونی (برای مثال، برای ایجاد راه حل منطقی برای انگیزش کارکنان) و هم برای کارهای مربوط به آینده (برای توسعه و تشخیص برنامه های اقدامی، برای طرح ریزی پارامترها و غیره) استفاده شود [۱].

در این مقاله، سیستم خبره جهت مقایسه ی بهره وری شبکه های الکتریکی با توجه به تلفات توان الکتریکی و میزان توان الکتریکی پیشنهاد می شود. علیرغم این واقعیت که سیستم برای مقایسه ی شبکه ها برای همه ی سطوح ولتاژ قابل اجراء می باشد، طبق نظر نویسندگان، برنامه ی کاربردی برای مقایسه ی شبکه ها با نسبت قابل ملاحظه ی از سطوح ولتاژ ۱۰-۰٫۴ kV، توجه زیادی را نشان می دهد.

سیستم خبره متشکل از ده (۱۰) معیار می باشد که هر کدام از آنها با فاکتور وزنی در یک نرخ تراکمی کمپانی شبکه ی مطرح شده ظاهر می شوند (جدول۱ و شکل۱  را ببینید).

مقدار فاکتورهای وزنی توسط متخصصین تعیین شده اند و می توانند تغییر کنند. بیشتر معیارها می توانند بطور مشروط به سه گروه تقسیم شوند: معیارهای گروه اول، علم دینامیک تغییرات تلفات توان الکتریکی را مورد ملاحظه قرار می دهند؛ معیارهای گروه دوم، ساختار تلفات و توزیع آنها توسط سطوح ولتاژ را مورد ملاحظه قرار می دهند و گروه سوم از معیارها، ملاحظه ی اختصاری برخی ویژگی های طرح ها و وضعیت عملیاتی شبکه را مقدور می سازد.

معیارهای گروه اول، دینامیک تلفات توان الکتریکی را نشان می دهد و معیارهای دیگر، توجه به ویژگی های عینی را مقدور می سازند که بر تلفات و امکانات برای بهینه سازی آنها تأثیر دارد. بیایید معیارها وفاکتورهای وزنی آنها را بطور مفصل بررسی کنیم.دو مورد از مهمترین معیارها در این گروه، در تلفات نسبی توان الکتریکی در یک شبکه ی الکتریکی ۱۰-۰٫۴ kV و در شبکه های ۳۳ kV و بالاتر ذخیره می شوند.

چنین تقسیمی به چند دلیل انجام می شود. همه ی تلفات تجاری (تعریف شده توسط کاهش از طریق تلفات واقعی، تلفات فنی و تلفات ایجاد شده با خطاهای سیستم اندازه گیری توان الکتریکی) عملاً در شبکه ی ۱۰-۰٫۴ kV متمرکز هستند [۲]. گذشته از این، در این شبکه بخش اعظم اقدامات جهت ذخیره ی تلفات توان الکتریکی انجام می شود، که تحقق بخش ضروری کارکنان کمپانی شبکه در آن دخالت می کند (انفصال کوتاهی کننده ها، کنترل اعتبار مصرف کنندگان ابزارهای اندازه گیری و غیره).

تغییر تلفات در شبکه های ۳۵ kV و بالاتر، عملاً فقط وابسته به تغییر وضعیت شبکه و تحقق گروه کوچک اقدامات بهینه سازی می باشد. مقدار معیارهای معین بعنوان یک اختلاف تلفات نسبی (نسبت به کل توان الکتریکی) توان الکتریکی برای دوره ی کنونی و دوره ی مشابه سال گذشته تعریف می شوند.

طبق نظر نویسندگان، ضروریست که به این واقعیت نیز توجه کنیم که ذخیره ی تلفات توان الکتریکی، برای مثال، در شبکه ی ۱۰-۰٫۴ kV روی ۵ % (از ۳۰% تا ۲۵%) غیر ممکن است که در فرم خالص با ذخیره ی تلفات توان الکتریکی روی همان ۵% (از ۱۵% تا ۱۰%) مقایسه شود. زیرا در بالاترین سطح اولیه ی تلفات، بسیار آسان است که چنین بهینه سازی ای انجام شود.

سیستم خبره برای مقایسه ی بهره وری کمپانی های شبکه ی الکتریکی

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه
مقاله ارزیابی کارایی فنی به وسیله دروندادها و بروندادهای چندگانه
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله بخش پذیری اعتبار به شیوۀ کمیت در مقابل قیمت
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله CloRExPa: انعطاف پذیری ابر از طریق تجزیه و تحلیل مسیر اجرا
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله بررسی رسانه های اجتماعی و تکامل ارتباط سازمانی
5985 بازدید

جزئیات بیـشتر
مقاله بازبینی پیشرفته های اخیر در تحقیقات OR/ MSدر مدیریت عملیات مخرب
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله انتقال موتور نرم افزار تحت وب موبایل به پلت فرم اندروید
1 دانلود

دانـلود رایـگان
برو بالا