عضویت در سایت
نام محصولقیمت محصولتنظیمات
حراج
۵۰ %
۵,۰۰۰ تومان
1 فروش
light box

مقاله احیای گونه های مختلف سیکلامن Cyclamen

  • ۰۱ مهر ۱۳۹۷
  • 78 بازدید
  • کد محصول 3794
امتیاز 5.00مقاله احیای گونه های مختلف سیکلامن Cyclamen">

حجم فایل : ۶.۰۰ مگابایت
تعدا صفحات : ۳۳ صفحه
نوع فایل : Word
فایل اصلی : PDF

مقاله احیای گونه های مختلف سیکلامن Cyclamen

مطالعۀ حاضر اولین گزارش دربارۀ تشکیل کشت های کالوزگیاهکی از بافت جوانه ، احیای گیاهان از طریق گیاهک زایی سوماتیک و پیشرفت سیستم احیاازپروتوپلاست به گیاه بااستفاده از سه گونۀ وحشی Cyclamen یعنی Cyclamen graecum Link ،Cyclamen mirabile Hildebrand و Cyclamen trochopteranthum Schwarz می باشد( واژه مترادف Sprenger Cyclamen alpinum hort. Dammann ex) امکان تشکیل کالوز گیاهک و احیا از طریق گیاهک زایی سوماتیک برای هر گونه شدبده به ژنوتیپ وابسته بود.

از ۰٫۵ g کالوز، حدود ۱۴۶۱ گیاهک سوماتیک در موقعیت  C. mirabile تشکیل شد. محیط های کشت با غلظت های متفاوتی از تنظیم کننده های رشدی گیاه ، CaCl2 و زغال چوب فعال شده تأثیر قابل توجهی بر شکل گیری گیاهک در گونه داشتند. حدود ۱٫۴×۱۰۶ پروتوپلاست از ۱ g تعلیق سلول C. graecum جدا شدند.پاسخ های رشدی گوناگون پروتوپلاست ها در دو عامل تعبیه کننده یعنی آگارز و آلگینات برای گونه های مختلف Cyclamen مشاهده شد.

این ویژگیهای رشدی خاص به عنوان نشانگر گزینش برای آزمایشات ترکیبی(fusion) در آینده استفاده شدند.برای هردو سیستم کشت پروتوپلاست ، گیاهک هایسوماتیک احیا شدند، برای plantlets پرورش داده شدند و با شرایط گلخانه ایی سازگار شدند.

دستۀ (Cyclamen(Myrsinaceae شامل تقریبا ۲۲ گونه میشود(Grey-Wilson،۲۰۰۳) که عمدتا در کشورهای اطراف و آبگیر مدیترانه ایی پراکنده هستند. برخی گونه ها از قرن هجدهم در کشورهای اروپای غربی کشت شده اند. اما تنها گونه ایی که اهمیت اقتصادی جهانی داشته Cyclamen persicum Miller بود. استثنائاتی وجود دارد و آن این که برخی گونه ها مانند C. coum Miller و C. hederifolium Aiton بندرت کشت میشوند. زیرا رشد آنها کند است و ملزومات کشت آنها بسیار ناشناخته است. Cyclamen graecum Link در قسمت هایی از یونان و جزایر آن یافت میشود.

Cyclamen mirabile Hildebrand و همچنین  Cyclamen trochopteranthum Schwarz (مترادف Cyclamen alpinum hort. Dammann ex Sprenger) بومی منطقۀ جنوب غرب آنتالیا در ترکیه میباشد(Grey-Wilson، ۲۰۰۳). سه گونه به دلیل برخی ویژگی های باارزش که در کالتیوارهای C. persicum وجود ندارد، انتخاب شدند.

واریانس(اختلاف) C. graecum در شکل،اندازه و طرح برگها زیاد میباشد و ثابت شده است که در برابر بیماری ، مقاومت زیادی دارد(Grey-Wilson 2003، Ishizaka 2008). C. mirabileدارای طرح برگ صورتی رنگ اختصاصی میباشد (Grey-Wilson 2003). درحالی که شکل گل های C. alpinum منحصر به فرد میباشد. ویژگی هر سه گونه با a better cold hardiness در مقایسه با C. persicum تعیین شد(Ishizaka 2008). تمام این مشخصه ها برای توسعۀ گیاهان تزئینی جدید توسط پرورش دهنگان Cyclamen مطلوب ومفید می بودند.

Yesson و Culham (2006) یک مطالعۀ phyloclimatic ارائه دادند که تأثیر زیاد تغییر جهانی آب و هوا بر زیستگاه طبیعی این گونه ها را نشان داد. مطابق محاسبات مولفان، زیستگاه طبیعی cyclamen کاهش پیدا خواهد کرد و تمام گونه های وحشی مانند C. mirabile، C. graecum و C. alpinum تا تقریبا ۴۰ سال دیگر در معرض خطر خواهند بود. ذخیره سازی دانه و بذر به  حفظ این گونه ها کمک میکند. اما ایجاد روش های کشت آزمایشگاهی نیز به حفظ این گونه کمک میکند و میتوان از استخرهای ژنی آنها در جهت پرورش Cyclamen استفاده کرد.

بنابراین افزایش علاقۀ دانشمندان و متخصصان بهاین گونه ها باعث میشود که اطلاعات عموم مردم دربارۀ ارزش این دستۀ زیبا و زیستگاه آن بیشتر شود.اولین روش ها برای تکثیر گونه های cyclamen وحشی بغیر از C. persicum از طریق احیای شاخه و گیاهک زایی سوماتیک ایجاد شده است(Prange و همکاران ۲۰۰۸، Seyring و همکاران ۲۰۰۹). در C. persicum، روش های پرورشی قدیمی منجر به واریته های عمومی و باارزش در کشاورزی شده است.

اقدامات  در جهت پرورش این گونه به اندازۀ سایر گونه های این دسته گسترده نبوده است. با وجود این، دارای ویژگیهای باارزش و مطلوب مانند سختی سرما، خوشبویی گل و شکل برگی جذاب میباشند. در حال حاضر، اقدامت در جهت پیوند C. persicum با سایر گونه های از طریق روش های پیوندیقدیمی موفقیت آمیز نبوده است.

مقاله احیای گونه های مختلف سیکلامن Cyclamen

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه
مقاله ارزیابی کارایی فنی به وسیله دروندادها و بروندادهای چندگانه
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله بخش پذیری اعتبار به شیوۀ کمیت در مقابل قیمت
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله CloRExPa: انعطاف پذیری ابر از طریق تجزیه و تحلیل مسیر اجرا
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله بررسی رسانه های اجتماعی و تکامل ارتباط سازمانی
5996 بازدید

جزئیات بیـشتر
مقاله بازبینی پیشرفته های اخیر در تحقیقات OR/ MSدر مدیریت عملیات مخرب
0 دانلود

دانـلود رایـگان
مقاله انتقال موتور نرم افزار تحت وب موبایل به پلت فرم اندروید
1 دانلود

دانـلود رایـگان
برو بالا